Ara

Tatil Öncesi Öğrencilerin Dikkatini Toparlayacak 15 Yöntem

Dönemin sonuna doğru, ders verdiğiniz sınıflarda bulunan öğrencilerinizin öğrenmeye odaklanmasında bir miktar düşüş olduğununun hepimiz farklındayız.

Ancak bunun endişelenecek bir durum olmadığını belirtmek isteriz. Dönemin sonuna kadar, ders anlatırken dikkati üzerinize toplayacak bir kaç ipuçlarımız var!


1. Sınıfça bir geri sayım takvimi oluşturun.

Çoğumuz gideceğimiz tatil köyüne doğru yola çıkmadan günler öncesinde mutlaka bir geri sayım süreci başlatırız. Bu tatlı ve heyecanlı br geri sayımdır.

Gerçek hayatımızda gerçekleştirdiğimiz bu eylemi, dersimizde uygulamamak için herhangi bir engelimiz yok!

Aynı zamanda takvimde yer alan her güne ''yapılacak/gerçekleştirilecek görevler'' belirleyebilirsiniz.


2. Her gün sınıf ile dersinize olumlu bir motto sözü ile başlayın.

Bu size, öğrencilerinizi dersinize dahil etmek için güzel bir başlangıç sağlar. Dünyamıza katkısı olan kişilerin ilham verici sözlerinden alıntılar yapabilir ve kısaca ilgili kişinin neleri başardığından bahsederek dersinize geçiş yapabilirsiniz.3. Zümreniz ile sınıfları değiştirin.

Zümrenizin öğretmenlik vizyonu hakkında belli başlı bilgi birikiminiz var ise, bir delilik yapın. Sınıfları zaman zaman değiştirerek, kendinize ve sınıfınıza bir şok etkisi yaratın. Bazen, hiç gitmediğimiz yolları deneyerek kendimizde ve karşılaştığımız insanları sarsmamız gerekir. Eğlenceli ve verimli bir deneyim olarak geri dönüşü olacaktır.


4. Yeni kurallar koy.

Yılın bu dönemlerinde etkin bir sınıf yönetimi sağlamak nerdeyse imkansızdır. Ancak yeni ve saçma kurallar oluşturmak, çocukların yeniden odaklanmasına ve taze ve yenilenmiş bir görevlendirme havasının oluşmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, öğrenci gruplarınız ile birlikte oluşturduğunuz kuralları bir şarkıya dönüştürüp okul koridorlarında eşsiz müzikal yeteneklerini sergilemelerini sağlayabilirsiniz.


5. Sınıfça bol bol gerinme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin!

Günde en az üç defa, birer dakika ayırın ve öğrencilerinizin kollarını ve bacaklarını esnetmeleri için çeşitli hareketler yap(tır)ın. Bu küçük bir eylem gibi görünsede, büyük etki yaratacaktır.


6. Öğrencilerinizin yaz tatili boyunca gerçekleştirebilecekleri bir amaç belirlemeleri için cesaretlendirin.

Öğrencilerinize dönemin son haftalarında gerçekleştirmek istedikleri amaçları sorup ardından bunları yazmalarını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda bunun için bir etkinlik oluşturabilirsiniz. Öğretmenlerin bu tema ile ilgili ürettiği çalışmalardan da faydalanabilir, dersinizde ''amaçlar belirlemek'' ile ilgili bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli etkinlikler bulmak için buraya tıklayın.


7. Sınıfça okulun ilk gününe geri dönün.

Öğrencileriniz ile birlikte ''okulun ilk günüymüş'' gibi davranın. Yılın ilk dersiymiş gibi derse başlayın ve uyulması gereken kuralları tekrar hatırlatın. Sınıfınıza karşı olan beklentilerinizi tekrar hatırlattıktan sonra, bunun etkisini göreceksiniz.


8. Sınıfınızla bir ''Kitap Değişim Günü'' organize edin.

Belirlediğiniz tarihler arasında öğrencilerinizin artık kullanmadığı ve okumuş oldukları kitapları getirmelerini sağlayın. Dersin öğretmeni olarak bunu sizde yapın. Organize etmiş olduğunuz ''Kitap Değişim Gününde'', öğrencilerinizin kitapları değişmelerine imkan tanıyın. Bu ufak çaplı organizasyon, yaz boyunca kitap okunmasını ve kitap paylaşımını teşvik edecektir.


9. Haftalık amaçlar belirleyin.

Dönem sonuna yaklaşan her hafta, bir önceki haftadan daha zor gelmesi oldukça doğal bir durum. Bunu önlemek için ''Bu hafta birlikte 1000 dakika kitap okuyacağız.'' gibi haftalık amaçlar belirleyin. Dersinize farklılıklar katın.


10. Günlük amaçlar belirleyin.

Dürüst olmak gerekirse, bazen haftalık olarak belirlenen amaçlar birbirine karışabiliyor ve uygulama aşamasına bazen bazı aksaklıklar yaşanabiliniyor. Bunu önlemek için gündelik amaçlar belirlemenizde fayda var. Amaçlarınızın basit ve eyleme dönük olmasına özen gösterin. Örneğin: ''Bugün sıraya girerken herhangi bir sorun yaşamayacağız.'' gibi.


11. Sınıfınıza yaz dönemi temalı bir kitap okuyun.

Dönemin sonuna yaklaştıkça, bunu inkar etmeye çalışmayın. Yaz dönemi sizin ve öğrencilerinizin gözünde konuşulabilinecek bir dönem olmalı. Bu tarz ortamları oluşturmak için yaz dönemi temalı basit bir kitap alıp onu sesli okuyabilirsiniz. Öğrencilerinizin bu kitabı okumanız için 4 gözle sizi bekleyeceklerinden emin olabilirsiniz.


12. Ders dışı faaliyetler düzenleyin.

Dışarda geçirilen vakit hem sizi, hem öğrencilerinizi gençleştirir. Dışardaki hava her geçen gün güzelleştiğine göre, ders dışı bir etkinlik gerçekleştirmek için bundan daha güzel bir ortam bulamayacağınızda sanıyoruz ki hem fikiriz!
13. Sınıfınızla yeni bir oyun oynayarak çeşitli denemeler yapın.

İnternet artık hayatımızın büyük bir alanını kaplıyor. Eğitimciler çeşitli etkinlik ve uygulama fikirlerini artık kişisel bloglarında, sosyal medya hesaplarında veya

Girişimci Öğretmen mağazalarında paylaşıyorlar. İnterneti profesyonel meslek hayatınızın gelişimi için kullanmak tamamen sizin elinizde!


14. Dersinize özel bir konuk ağırlayın.

İşlemekte olduğunuz konuyu birde uygulayandan dinlettirmek, her öğrencinin hayallerini süsler!

Bu tarz ufak çaplı organizasyonları sınıfınızla sınırlandırmayabilirsiniz. Zümreleriniz işe işbirliğine girerek, okulunuzun konferans alanını kullanabilir ve ilgili sınıf düzeyinin bütün şubelerine bambaşka bir ders konsepti sunabilirsiniz!


15. Veliler ile görüşün.

Yaz dönemi yaklaştıkça, bu süreci kontrollü bir şekilde yönetmek için vöğrencilerinizin velileri ile çeşitli oturumlar gerçekleştirin. Öğrencilerinizin yaz döneminde neler yapacakları ve ailelerin planları hakkında çeşitli bilgiler edinebilir ve veliler ile birlikte öğrencilerinizin ''etkin bir yaz'' dönemi geçirmeleri için çeşitli planlamalar yapabilirsiniz. Bu hem yaz dönemi öncesini hemde yaz döneminin kendisini kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.
463 görüntüleme0 yorum
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now