Ara

Yaz Döneminde Girişimci Öğretmen Mağazamla Ne Yapabilirim?

2018-2019 eğitim öğretim yılının son ders zili çalmasıyla beraber, öğrenciler için uzun bir tatil dönemi başlayacak. Ama sadece öğrencilere mi?

Öğretmenleri unutmamamız gerekir. Bütün yılın yükünü omuzlarından atan öğretmenler, ülke genelinde ferahlatıcı bir yaz dönemine giriş yapıyor.

Ki öğretmenlerin derin bir ''Ohhh beee...'' diyebiliyor olması en doğal hakları.


Şimdi aklımıza takılan önemli bir soruya gelelim.

Yaz döneminde ''Girişimci Öğretmen mağazası'' olan ve birer ''İçerik Üreticisi'' olan öğretmenler ne yapacak?
Bilmeyenler için durumu kısaca özetlemek istiyoruz. Girişimci Öğretmen platformu, tamamen öğretmenlerin dijital belge alış verişini gerçekleştirebildikleri bir online pazar yeridir. Öğretmenler bu online platformda ücretsiz bir üyelik oluşturarak, yine ücretsiz bir online mağaza açabiliyor ve kendi derslerinde kullanmak üzere çeşitli etkinlik, uygulama, ölçme & değerlendirme, konu özet çalışmaları veya şablon fikirlerini bir Power Point, PDF veya World belgesi olarak mağazalarına yükleyebiliyor. Mağazalarına ücretli ve/veya ücretsiz olarak yükledikleri çalışmalar, platforma üye olan diğer öğretmenler tarafından ücretli ve/veya ücretsiz indiriliyor.


Yani her iki taraf oldukça mutlu bir şekilde platformda bir online bilgi alışverişinde bulunuyor.

Her şey iyi güzel hoş tabi ama, yaz döneminde Girişimci Öğretmen böyle hareketli olmaya devam edecek mi?

Dürüst olmak gerekirse ivmelenme oranımız biraz aşağı düşecektir. Ancak bu konu hakkında panik yapmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yazımızın en başında söylediğimiz gibi, öğretmenlerin yaz döneminde vadeli olarak nefes almaya sonuna kadar ihtiyacı var.

Mental bir mola herkesin hakki.


Bir çok öğretmen yaz döneminde bir Girişimci Öğretmen mağazası açmayı planlıyor.


Elimizde bulunan çeşitli istatistik ve geri bildirimlere göre, binlerce üyemizin büyük bir bölümü yaz döneminde kendi online mağazasını açmayı planlıyor. Hatta bunun için özellikle tatili beklediklerini belirtebiliriz.

Doğal olarak tatilde derse hazırlanma, müfredatı yetiştirme, ölçme & değerlendirme yapma gibi dertleri olmadığı için kendilerini tamamen hayatın kendine vererek yaratıcılığını besleyerek mağazaları için ürün oluşturma taraftarı.


Doğru olan aslında tam olarak bu. Çünkü yaz dönemi Girişimci Öğretmen mağazanızı açmak ve geliştirmek için en uygun zaman dilimlerinden biridir.


• Özellikle dönem içinde olduğu kadar sık satış işlemlerinizin olmayacağını kabullenmeniz gerekir. Girişimci Öğretmen mağazanızı yönetmek, ciddi ve zaman alan bir iştir. Bu yüzden işinizin ne zaman sakin, ne zaman yoğun olacağının bilincinde olmanız ve bunu kabullenmeniz son derece önem taşımaktadır.


• Bu sakinlik Ağustos ayının başına kadar

devam edecektir.


Girişimci Öğretmen platformunda mağazanızı öne çıkarmak ve başarı elde etmenin temeli ürün oluşturmak, geliştirmek ve iyileştirmek üzerine kuruludur bunu kabullenerek yaz dönemini değerlendirmeniz, uzun vadede size çok kazandıracaktır.


• Aynı zamanda Girişimci Öğretmen mağazanızın, bireysel öğretmenlik markanızı temsil ettiğini unutmamamız gerekir. Yaz döneminde mağazanızın ''marka bilinirliğini'' arttırmak için çeşitli sosyal mecralarda gereken pazarlama taktiklerinize devam etmeniz, yaz döneminde gözlerden ırak olmamanızı sağlayacaktır.


• Mağazanıza yüklediğiniz il ürününüzün ''Ücretsiz'' olmasını gerektiğini biliyorsunuz.

Yaz döneminde yüklediğiniz ücretsiz ürünlerinizi ve daha donra yüklediğiniz ücretli ürünlerinizin sayısı arttıkça, ''Ürün İstatistikleri'' sayfanızda indirilme sayılarının o kadar fazla olmadığını görünce kendi kendinize: ''Ben nerde yanlış yapıyorum?'' veya ''Neden ürünlerim indirilmiyor?'' diye sorabilirsiniz. Bu noktada Girişimci Öğretmen platformunda o an, yalnız olmadığınızı lütfen unutmayın ve paniğe kapılmayın.

''Onlar'' şu an sadece tatil yapıyorlar. Çalışmalarınıza ihtiyaç duydukları ve duymadıkları zamanlar belirlidir. Sizin yalmanız gereken, ''Alıcı Üyeler'' olarak isimlendirilen öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu zamana kadar mağazanızda bulunan ürünleri arttırmak ve var olan ürünlerinizi geliştirmek ve iyileştirmektir.

Tabi aynı zamanda marka bilinirliğinizi arttırmak için pazarlama stratejilerinizi belirlemek, uygulamak ve size en uygun olanı seçmektir.


• Ağustos ayında öğretmenlerin yavaş yavaş okula dönmek için hazırlanmaya başladığını ve bununla ilgili büyük bir özlem ve heyecan duyduğunu hepimiz biliriz.

Öğretmenler bu dönemde derslerini zenginleştirebilecekleri uygulamalar, etkinlikler, kitaplar, araç gereçlerin arayışına girmeye başlar.

İşte yaz dönemi boyunca, pazarlama stratejileriniz doğrultusunda yaptığınız çeşitli hamleler ile bu öğretmenlere ulaşmayı başarabildiğiniz takdirde, zaten Girişimci Öğretmen'e gelen ''Alıcı Üyeler'', mağazanızı ziyaret edecektir.


Girişimci Öğretmen platformu, uzun bir oyun gibidir. Bir yarış veya maraton değildir.Son tavsiyeler:

• Yaz döneminde özellikle kapsamlı etkinlik fikirlerini somutlaştırmaya gayret etmek, mağazanızı dönem başında öne çıkaracaktır.


• Özellikle Facebook, Instagram, Pinterest, e posta pazarlama yöntemleri, Google SEO gibi pazarlama araçlarının nasıl çalıştığına yoğunlaşmanız önem teşkil ediyor.

Size ve mağaza ziyaretçilerinize en uygun pazarlama stratejinizi belirlemeniz için tam zamanı!


• Girişimci Öğretmen mağazanızda bulunan ürünlerin istatistiklerine sürekli göz atmak yaz döneminde sizi sadece demoralize eder. Mağazanıza ürün yüklemeye yoğunlaşmanız ve istatistiklere bakmamamanız, motivasyonunuzu ve beklentirleirnizi çok daha rahat yönetmenizi sağlayacaktır. Bu da hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı fazlasıyla arttıracaktır.


• Arada bir mola hak ettiğinizi unutmayın. Bir Girişimci Öğretmen mağaza sahibi olmak, zaman ve enerji alan bir iştir. süreki bilgisayar başında, ''Ne üretmeliyim?'' diye tekrarlamak size ve motivasyonunuza sadece zarar verir. Arada bilgisayarı ırkı, 1 saat, 1 gün, 1 hafta hatta 1 ay ara vermenizde herhangi bir sakınca yok. Unutmayın, yaratıcı bir içerik üreticisi olmanın en önemi şartlarından biri, bilgisayarın karşısında kendinizi rahat ve güvenli hissetmenizdir!

346 görüntüleme0 yorum
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now