Ara

''Yaratıcı'' Bir İçerik Üreticisi Nasıl Düşünür?

Bu hafta başlıktan anlayacağınız gibi ''yaratıcı beyinlerin kendi fikirlerini nasıl bere ürüne dönüştürdüklerini konuşacağız. Bugün toplamda 6 ipucu vereceğimiz gibi Perşembe ve Cumartesi günleri de aynı konu kapsamında yazımıza devam edeceğiz.

Lafı fazla uzatmadan, yaratıcı bir içerik üreticisin vizyonel hayat felsefesine bir göz atalım.

#1 - Var olmayan bariyerler görme.

Etkinlik içeriği hakkında bir takım düşünceler içerisinde misin? O zaman gözlerini kapat ve sadece önüne bak. Günümüzde piyasada olan bir çok etkinlik şablonları, ders notu düzeni, slayt içerikleri ve daha bir şeyi ifade etmek ve/veya uygulatmak adına hazırlanmış olan nice çalışmaya bir göz atın. Hepsi birinin tıpatıp aynısı öyle değil mi?

Peki, sizin çalışmanızın diğerlerinden bir farkı olduğunu hiç ölçüp değerlendirdiniz mi?


Maalesef ki günümüzde artık bir toplumsak küme haline hareket ediyoruz. Sadece hareketlerimiz değil, aynı zamanda düşünme biçimlerimizde bu şekilde hareket ediyor.

Küresel çapta var olan sistematik düzende her bir bireyin ''mutlu ve sağlıklı yaşayabilmesi'' için tekdüzelik şartı koyuyor. Hepimiz bunu kendi mesleki hayatımızda her gün yaşıyoruz.


Bu zihnimizde bir takım var olmayan bariyerlerin oluşmasına sebebiyet veriyor. Öyle ya, bazen üretmek istediğimiz bir etkinlik üzerine düşünürken, bir dersi planlarken veya topluluk önünde konuşma yapmak üzereyken akımıza hiç yapmayacağımız ama çok yapmak istediğimiz bir takım düşünceler gelir. Zihnimiz, bariyerlerden kurtulmak ve özgür olmak ister. Önyargıdan, korkudan, çekingenlikten kurtulup, kendini tamamen çalışmasına yansıtmak ister.


Bütün bunlardan kutulmanın tek bir yolu vardır. Ben buna ''düzenli olan doğal düzensizlik'' derim. Piyasada var olan bütün çalışmaları, kendi çalımalarınızı birbirine karıştırın. Düzensizliğin içinde kendi yorumuzunuzu bulacaksınız. Bu sizin yaratıcılığınızı oluşturan ilk yapı taşı olacaktır.

#2 - 5 yaşındaki çocuk seni anlıyor mu?

Kullanılan dil ve fikirlerin arasında kaybolmak aslında mümkündür. Gerçekten akıllı olmak yerine bizleri akıllı gösterece kelimeler kullanmak da aslında mümkündür.


Derste aslında anlatmak istediğin konuyu tek bir cümle ile özetle desem, ne kadar başarılı olursun?


Konunun temel kapsamını veya hayatta yapmak istediğin herhangi bir şeyi beş yaşındaki bir çocuğa anlattığın zaman, o seni anlamıyorsa, anlatımda bir sorun var demektir.


Bu Girişimci Öğretmen mağazanız için herhangi bir ütün/çalışma tasarlayıp hazırlarken de geçerli olan bir durumdur.

Birer ''İçerik Üreticisi'' ve ''Girişimci Öğretmen'' mağaza sahibi olarak akılımızdan asla çıkarmamanız gereken en temel düşünce, çalışmalarınızın nihai varış durağının (genellikle) öğrenciler olduğudur.


Etkinliğini kısa ve öz bir biçimde ifade etmek, uygulayan kişiye yaptığın şeyi daha net ifade etmene yardımcı olacaktır.

#3 - Her şeyi baş aşağı çevir.

Başarılı bir kişisel öğretmenlik marka değerini oluşturmak için öncelikle başarılı yaratıcılık becerilerini gerektirir. Başarılı bir yaratıcılık becerisi için ise sürekli yeni bir şey görmenizi gerektirir.

Bir şeyi başkalarının görmediği bir gözle görmeni gerekir.


Bir çalışmayı üretmeye başlamadan önce, öncelikle ''Ben olsaydım, bu kazanımı nasıl öğrenmek isterdim?'' sorusunu sormanız son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Bu sorunun cevabını bulmanın kolay bir yolu vardır.

Yeni bir şey görmek.

Kendinizi keşif etmek.

Ve en önemlisi, zihniyetinizi zıt düşünceye çevirmek.

Bir problemin çözüm yollarını ararken veya bir bir etkinlik üretirken, farklı çözüm ve üretim yollarını açan farklı çözüm yollarını beraberinde getirir.

Ne derseniz diyin, dünyadaki yaratıcı beyinlerin hepsi, var olanın hep zıddını düşünmüş, savunmuş ve yapmıştır.


Bu bize doğru yolu, doğru cevabı ya da doğru etkinliği aramak değil, alternatifleri aramaktır.


Bakış açını tersine çevirmek zihnini açar ve eserini yeni bir ışıkta görmeni sağlar.


''Yaratıcı'' Bir İçerik Üreticisi Nasıl Düşünür? yazımızın devamı Perşembe günü yayımlanacaktır.

171 görüntüleme
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now