Ara

Telif Hakları ve Ticari Marka Hakkındaki Gerçekler 1. Bölüm

Yazıyı yazmaya başlamadan önce, bir Girişimci Öğretmen olarak çok önemli bir platformun üyesi olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Platformumuza üye olan Girişimci Öğretmenler işbirlikçi, destekleyici ve yenilikçi bakış açılarını benimseyen insanlardır. Her geçen gün, aramıza yeni katılan Girişimci Öğretmenlere hep beraber destek olarak, birbirimize güç verebilir ve birbirimizin ilham kaynağı olabiliriz.


Girişimci Öğretmen, özgün fikirler üreten eğitimcilerin oluşturduğu içeriklerin toplandığı bir platformdur.

Bu noktada Girişimci Öğretmen, diğer insanların emeklerine ve fikri mülkiyet haklarına son derece büyük bir titizlikle saygı göstermektedir ve aynı şeyleri Girişimci Öğretmen’e üye olan bütün ziyaretçilerinden yapmasını beklemektedir.

Zamanla üreteceğiniz özgün ve eğlenceli etkinlik fikirlerini ve şablonlarını yakından takip ederek, platformumuzda zamanla oluşacak kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olmak için şimdiden çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız.

Bir üretici-satıcı öğretmen olarak platomda kendi çalışma alanınızı bulmanız ve yapmış olduğunuz çalışmalarınızı karşılıklı saygı çerçevesinde paylaşmanıza yardımcı olacağımızı ve sizlerin her zaman yanınızda olacağımızı şimdiden belirtmek isteriz.


Sizler için bir senaryo hazırladık. Dilerseniz birlikte serinden bir geçelim.

Bir eğitimci olarak saatlerce uğraşarak muazzam bir içerik ürettiniz. Öğrencilerle, aktarılması gerekilen bilgi arasındaki uyumu arttıracak son derece verimli bir etkinlik olduğuna inanıyorsunuz.


Çalışmanızı oluştururken öğrencilerin dikkatini çekebilecek onlarca yazı fontunu uyarlamaya çalıştınız ve sonunda bir tanesini seçtiniz.

Yetmedi.

Çalışmanıza ikonlar eklemeye karar verdiniz. İkon bulmak, bunlardan hangilerini çalışmanızın hangi bölümüne ekleyeceğinizi düşünüp durduktan sonra ikonları çalışmanıza uygun boyutta eklemek için yine saatlerce zaman harcadınız.

Çalışmanın düzenini ve doğruluğunu titizlikle, defalarca kontrol ettikten sonra, Girişimci Öğretmen platformununa giriş yaparak mağazanıza yüklemeye karar verdiniz.


İçeriğiniz Girişimci Öğretmen mağazanızda yayımlandı. Tebrikler!

İçeriğinizi fark eden onlarca öğretmen mağazanızı ziyaret etmeye başladı ve yine saatlerinizi verdiğiniz diğer ürünlerinizde ayrıca çok beğenildi!

Mağazanıza takip istekleri gelmeye başlıyor! Üstelik mağazanızı takip eden diğer üyelere her yeni içerik yüklemende bir bildirim maili gideceğini biliyorsun.

Kendi pazar alanın yavaş yavaş oluşmaya başladı!


Günler, haftalar geçtikçe mağazana yüklediğin ürünlerinden sürekli ek gelir elde ediyorsun.

Bir gün Girişimci Öğretmen’in anasayfasında gezinirken, mağazanda paylaşıma sunmuş olduğun ve saatlerini harcamış olduğun çalışmanın çok benzerini bir başka öğretmenin mağazasında satışa sunulmuş!


Şaşkınlık ve kızgınlıkla bu durumda ne yapman gerektiğini bilmiyorsun.

Girişimci Öğretmen bu durumda ne yapabilir diye düşünüyorsun.


Haklısın, kendi dersinde edindiğin tecrübelerine dayanarak, ülkemizin diğer eğitimcileri ile bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere bir içerik ürettin. Üstelik buna saatlerini harcadın. Benzer bir ürün gördüğünde çıldırmak hakkın.
Ürünü daha ayrıntılı incelemek üzere ilgili eğitimcinin mağazasındaki ürün sayfasına girmeye karar verdin.

O da ne?

Öğretmen ilgili içeriği senden daha sonra mağazasına yüklediğini fark ettin.

Telif hallı ihlali durumu söz konusu olduğu zaman, yani birisi sizin yazdığınız veya oluşturduğunuz bir fotoğraf ve/veya görüntüyü kopyalayıp yapıştırırsa, bu kolayca tespit edilebilinir.


Burada dikkat etmeniz gereken şey, ilgili çalışmanın tıpatıp aynı mı yoksa benzer olduğu mudur.


Karşınızdaki eğitimci belkide telif hakkını ihlal etmiştir. Ama belkide aynı eğitsel anlayışlara sahip iki eğitimcinin fikir çakışması durumu söz konusudur. Ya da belkide bu eğitimci, sizin ürettiğiniz çalışmanızdan ya da benzer çalışmalardan ilham almıştır.

Bunu kestirmek sinir bozucu bir durum. Biliyoruz.


Ancak maalesef hepimiz aşağı yukarı aynı standartlarda eğitim gördük ve sonraki nesillere yine aynı standartlarda eğitim veriyor ve öğretiyoruz. Hepimiz aynı programları uygulamakla yükümlüyüz.

Her geçen gün ülkemizde paylaşımı arttırmak üzere çevrim içi ortamların oluşumu artmaktadır.

Burada önemli olan, bir şeyler üretirken, yasal haklarınızın bilincinde olmanızdır. Böylelikle çalışmanızı ve işinizi daha iyi koruyabilirsiniz.

Yukarıdaki senaryonun sonuna tekrar bir dönüp iki değişken durumu ele alarak yazımızı bitirelim.


1. Çalışmanızı mağazanıza yüklediniz ve Girişimci Öğreten platformunda gezinirken kendi çalışmanıza çok benzer bir çalışma gördünüz.

Yapmanız gereken ilk şey, Girişimci Öğretmen’e ulaşmaktır. Girişimci Öğretmen ilgili kişiler ve çalışmalar ile ilgili araştırmalarını tamamlayarak, objektif bir şekilde geri dönüt sağlayacak ve süreç boyunca gerekli bilgilenindirmeleri ve işlemleri her iki taraf için gerçekleştirecektir.


2. Çalışmanızı mağazanıza yüklediniz ve Girişimci Öğreten platformunda gezinirken kendi çalışmanızın tıpatıp aynısı olan bir çalışma gördünüz.

Sahip olduğumuz DMCA sistemi sayesinde, tamamen benzer olan çalışmaların takibini ve süzmesini yapabilmekteyiz.

Bu durumu kısa bir sürede çözmemiz tamamen bir kaç işlemden ibaret olacaktır.

Ancak ikili çalışmayı bizden önce fark etmeniz durumunda, lütfen endişe etmeden ve karşı tarafla herhangi bir iletişim kurmadan Girişimci Öğretmen’e ulaşın ve bunu bizlere bildirin.


Girişimci Öğretmen platformu kapsamında Telif Hakları ve Ticari Marka hakkındaki yazımızın devamı haftaya yayımlanacak olan E-Bültenimizin 15. sayısında yer vereceğiz.
84 görüntüleme0 yorum
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now