Ara

Okula Dönmeye Hazır Ol!Merhaba Değerli Öğretmenim,

Büyük gün artık yavaş yavaş yaklaşıyor! Öğrencilerinizin okul koridorunuza ahenk katması eminim bizleri heyecanlandırdığı gibi sizleride heyecanlandırıyordur.

Tabiki hepimizi yeni eğitim öğretim dönemi başlangıcı heyecanlandırdığı gibi, tereddüt veya korku gibi duyguları durduramadan yaşamaktayız.

İşte tam bu aşamada, yapılacak şeylerin olduğunu ve bunları sizler için bu hafta Girişimci Öğretmen E-Bültende tema olarak belirlediğimizin haberini vermek isteriz!

Hepimiz biliyoruz ki, okullar açılmadan biz öğretmenlerin yapması gereken en önemli şeylerden biri plan yapmak için kendimize (henüz daha vaktimiz varken) zaman ayırmamızdır. Okulun ilk günlerinde herşey planladığınız gibi gitmeyebilir, sorun değil. Elinizde her zaman kendi ürününüz olan ve sizin için (özellikle kriz anlarında) bir rehber niteliği taşıyan bir planlama çizelgeniz olacaktır.Aslında yukarıda bahsettiğim kriz anları ve hayalimizde planlamış olduğumuz süreci düğümlenmiş olan ters orantılı durumundan kurtaracak olan en önemli şeylerden biride okulun ilk günlerinden itibaren sınıf içerisindeki sınıf yönetiminizi sıkı tutmanızdır. Sınıf yönetiminin zor bir iş olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak şunuda söylemeden geçmemeliyim ki yine sınıf yönetim biçiminiz bir öğretmen olarak kimliğinizi, dersiniz olarak da kültürünüzü yansıtmaktadır. Bu noktada dersler başlamadan mutlaka kendinizi objektif olarak değerlendirmeniz gerektiğini tavsiye edebilirim. Tabi okulun ilk günlerinden itibaren sınıf yönetimini doğru biçimde oluşturmanızda fayda olacaktır.

Kültürden bahsetmişken, okulun ilk günlerinde çeşitli aktiviteler ve etkinliklerle öğretmen-öğrenci ve öğrenci-öğrenci kaynaşması için uygun bir ortam oluşturarak bunu fırsata çevirebilir, etkinliklerinizle öğrencilerinizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Bu önemli, çünkü öğrencilerinizin kim olduğunu bilemeden dönem boyunca uygun öğretim ortamını yaratma olasılığınız düşecektir.


Ayrıca, hepimiz ilk derslerde herkesin ne kadar çekimser olduğunu ve bütün yükün öğretmene bindiğini çok iyi biliyoruz. Bu can sıkıcı durumu, yapacağınız etkinliklerle bir avantaja çevirebilir ve öğrencilerinizi hemen aktif hale getirebilirsiniz!

Son olarak, öğretmenlerin öğrencileri kapıda karşılaması her iki tarafın gününü önemli ölcüde güzelleştirdiği gibi aradaki bağıda kuvvetlendirdiğini düşünenlerdenim. Bunu ilk günlerde deneyerek kendinizi ve etrafınızdaki herkesi şaşırtabilirsiniz!


Esnek olun, yeni bir eğitim öğretim dönemi başlıyor!

Hepsinin üstesinden geleceğimizden hiç şüphem yok.

Çünkü bizler eğitimciyiz ve fark yaratmak için doğduk!


Meliha AYDINER

36 görüntüleme0 yorum
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now