Ara

''Girişimci Öğretmen'de Mağaza Açmak İsteyen Öğretmenler İçin 5 İpucu''

2019 yılının yaz döneminde ''Girişimci Öğretmen Üniversitesi'' video ve blog yazılarımızda Girişimci Öğretmen mağazanız için oldukça etkileyici ipuçlarına yer vermiştik.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı boyunca sizlerden oldukça fazla sorular aldık. Bu nedenle 2020 yaz dönemimde ''Girişimci Öğretmen Üniversitesi'' yayımlarımıza devam etmeye karar verdik.


Öncelikle Girişimci Öğretmen web sitesinde bir mağaza açmak ve bunu sürdürülebilir bir şekilde devam ettirmek tek bir paragrafla anlatılamaz. Bu nedenle sizlere mümkün mertebe fazla kaynak sağlayacağımızı belirtmek isteriz.


1. En az 2 farklı ürün hazırlayın


Bu iki ürünün biri ücretsiz, diğeri ücretli olacak şekilde mağazanıza yükleyeceğinizi varsayarak hazırlayın.2. Girişimci Öğretmen Web Sitesinde Mağazanızı Kurun


Girişimci Öğretmen web sitesinde mağaza açmak ücretisizdir. Mağazanız için unutulmaz ve etkileyici bir mağaza adı bulun. Mağaza adınız kendi adınız ve soyadınızı mı kapsayacak yoksa bir takma ad (nickname) mı kullanmayı düşünüyorsunuz?


3. Mağazanız İçin Hazırlayacağınız Ürünler İçin Hangi Programları Kullanabilirsiniz?


Microsoft işletim sistemine bağlı olan ''Word'' veya İOS işletim sitemine bağlı olan ''Pages'' programlarını kullanmaktan ziyade, ''Powerpoint'' veya ''Keynote'' programlarını kullanmanızı şiddetle öneririz.


Ürünlerinizi hazırlarken özellikle bol bol tasarım ikonları ve çeşitli yazı fontları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Zamanla kendi tarzınızı bulacağınızdan eminiz. Girişimci Öğretmen web sitesinde sürekli olarak ürün yükleyen üyelerimizin, sürecin başında bir tarz arayışı içerisinde olduklarını gözlemledik.

Bu konuda özellikle kendinizi şartlandırmadan uzak durmalı, serüvenin tadını çıkarmaya odaklanmalısınız.


Ürünleriniz için bir kapak sayfası, teşekkürler sayfası ve yönerge yüklemenizi öneririz. Girişimci Öğretmen web sitesi üyeleri bir ürünü satın aldıktan sonra, o ürünle tam olarak neleri nasıl yapmak istediklerini bilmek istiyorlar. Aynı zamanda bir kapak ve teşekkür sayfası, ilgili üyenin mağazanıza geri dönmesini sağlamanın etkin yöntemlerinden biridir.


4. Ürünleri Kendi Dersiniz İçin Hazırlamaya Odaklanarak Hazırlayın


Bir öğretmen olarak, dersine girmekte olduğun sınıfın ihtiyaç duyduğu düzeyi en iyi siz bilirsiniz. Genel itibari ile mağazanıza yüklediğiniz ürünlerinizin kapsadığı düzeyi kendi sınıf düzeylerine göre ayarlayabilirsiniz. Bu bakış açısı ile hazırladığınız çalışmaları kendi derslerinizde uygulayabilir ve test edebilirsiniz. Böylelikle hem kendi dersiniz için uygun ve etkin bir çalışma hazırlamış olur, aynı zamanda Girişimci Öğretmen mağazanız için bir ürün hazırlamış olursunuz. Bir taşta iki kuş!


Not: Dersinizde ürünü uygulama aşamasında uygun fotoğraflar çekebilir ve bunları ürününüzün ''Yönerge'' kısmına ekleyebilirsiniz.


5. Orijinal Olmak İçin Keninize İzin Verin


Diğer Girişimci Öğretmen mağaza sahiplerinin neler yaptığını gözlemlemek elbette önemli. Ancak bunu bir takıntı haline getirmeyin. Bir çalışmayı hazırlarken referans noktanız farklı bir Girişimci Öğretmen mağazası olmasın. Aslında bakacak olursanız, bir Girişimci Öğretmen mağaza sahibi olmak bir bakıma kendi eğitsel bakış açınız ve tecrübelerinizi keşif etmek için ideal bir yöntemdir.


Ürününüzü hazırlarken; ''Ben bu kavramı nasıl öğretmek/öğrenmek isterdim?'' sorusunu kendinize sık sık sormanız işinize çok yarayacaktır.


Aynı zamanda gerçekten ihtiyaç duyulan ve denenmiş bir ürünü hazırlayıp mağazanıza yüklemeniz önem taşımaktadır.


Kendinizi şartlandırmaktan uzak durun. Önyargılar ve koşullandırmalar, insan beyninin yaratıcılığını kısıtlayan ve/veya ortadan kaldıran bir faktördür. Kendi tarzınızı kesit etmeniz ve oturmanız zaman alacaktır. Süreç boyunca öğretmenlik becerilerinizin dönüşeceğine ve gelişeceğine tanıklık edeceğinden şüphemiz yok.


Evet, ''Girişimci Öğretmen'de Mağaza Açmak İsteyen Öğretmenler İçin 5 İpucu'' blog yazımızın sonuna geldik. Yazımız boyunca değindiğimiz 5 madde, 1. Kuşak Girişimci Öğretmenlerimizde gözlemlediğimiz ve edindiğimiz bilgileri kapsamaktaydı. Umuyoruz ki yazımız Girişimci Öğretmen serüveninize güzel bir katkı sağlar.

Aynı zamanda ''Etkili Bir Girişimci Öğretmen Mağazası İçin 10 Yöntem'' yazımıza göz atmanızda fayda var.


Bize her zaman iletisim@girisimciogretmen.com.tr mail adresimizden soru ve görüşleriniz için ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.


Eğitim dolu günleriniz olsun.


Girişimci Öğretmen Kurucusu

Meliha Evren Yeşilot


113 görüntüleme0 yorum
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now