Ara

Girişimci Öğretmen, Turkish Airlines Science Expo'daydı!

2-3-4-5 Mayıs tarihlerinde Bursa Tüyap Fuar alanında gerçekleşen ''Turkish Airlines Science Expo'' bilim fuarında bu yıl Girişimci Öğretmen'de vardı!


4 gün boyunca onlarca öğretmenle bir araya gelerek, ''Öğrenmeyi Öğrenmek'', ''Destekleyici Eğitim Materyali Kullanımının Öğrenmeye Etkisi'' ve ''Girişimci Öğretmen'' platformu hakkında konuştuk.


Öncelikle biraz Turkish Airlines Science Expo'dan bahsedenim.


2012 yılından günümüze kadar her yıl düzenlenen bilim fuarında, her yıl yaklaşık olarak 90.000 ziyaretçi akın ediyor. Sadece Bursa'dan değil, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Çanakkale ve daha nice çevre illerden fuara katılım gösteren ziyaretçiler, 4 gün boyunca 100'ü aşkın ücretsiz bilimsel atölyelere katılım gösteriyor!


İşin güzel yanı, bu fuarın sadece uygulamalı bilimsel atölyelerin var olduğu bir fuar olmaması.

Yıl boyunca, Türkiye'nin 4 bir yanından belirlenen tema kapsamında kendi bilimsel projelerini inşa eden yüzlerce öğrenci, ''Bursa Science Expo'nun'' düzenlediği proje yarışmasına başvurarak toplamda 159.000 TL para ödülünü kazanma fırsatı yakalıyor!


''Drone'' yarışmaları, ''Kariyer Kulubü'' eğitimleri, meslek liselerinin kendi kategorilerinde becerilerini sergileyebildikleri ''Meslekler Yarışıyor'' yarışmaları, ''Tasarla-Yap-Uçur'' yarışmaları, Bilim gösterileri, çeşitli konuşmacıların panel ve söyleyişleri ve onlarca bilimsel atölyelerin var olduğu Türkiye'nin en büyük bilim festivalinde Girişimci Öğretmen olarak bizde katılım göstermekten büyük onur duyduk!


4 gün boyunca öğretmenlere yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz atölyemizde, Girişimci Öğretmen platformunda var olan mağaza sahiplerimizin çeşitli çalışmalarını, atölyemize katılım gösteren öğretmenlerimizle inceledik ve çeşitli materyal fikirleri türettik.


Girişimci Öğretmen atölyemize katılım gösteren öğretmenlerimizden edindiğimiz bazı istatistiksel bilgiler:


Atölyemize katılım gösteren her 10 öğretmenden 4'ü Girişimci Öğretmen platformundan henüz haberdar değildi.

Bu 3 öğretmenin %85'i Girişimci Öğretmen platformunda bir mağaza açma kararı aldı.

%15'i ise, Girişimci Öğretmen platformunda var olan mağazalardan çalışmalar indirmek istediklerini dile getirdiler.


Her 10 Katılımcı öğretmenlerimizin 6'i Girişimci Öğretmen platformundan haberdar olup, platform hakkında detaylı bilgi, tanışmak ve atölyemize katılım göstermek için ziyarette bulundular.Özellikle Girişimci Öğretmen platformunda üyeliği bulunan ve bir mağaza sahibi olan öğretmenlerimizin ''mağazalarını ve bireysel öğretmenlik markalarını'' nasıl daha sağlıklı bir şekilde öne çıkarabileceklerini sormak için atölyemize katılım göstererek dikkatle bizleri dinlemesi bizleri son derece mutlu etti.


Atölyemizde ''Girişimci Öğretmen'' platformunun yanı sıra, öğrenmenin zihin-bilinç-akıl üçgeninde nasıl gerçekleştiğine yoğunlaştık.


Ele aldığımız ''Öğrenmeyi Öğrenmek'' konusunu tartışmalı olarak devam ettirirken, öğretmenlerimizin ders esnasında karşılaştıkları sorunlar üzerine çözüm yollarını aradık ve çeşitli çıkarımlarda bulunduk.


Girişimci Öğretmen ekibi olarak özellikle atölye alanımızın bir ''Etkinlik Sınıfı'' niteliğinde sergilenmesine özen gösterdik.

Özellikle Girişimci Öğretmen platformuna üye olan ''Üretken Öğretmenlerimizin'' mağazalarında paylaşıma sundukları destekleyici eğitim materyallerini birer örnek olarak ziyaretçi öğretmenlerimize sergiledik.Öğretmenlerimizin ürettikleri destekleyici eğitim materyalleri veli, öğrenci ve öğretmenlerden oluşan ziyaretlilerin dikkatini çok çekti.


Özellikle uygulamaları etkinlik fikirlerinin özgün bir formata dönüştüren öğretmenlerimizin mağazaları yoğun ilgi gördü!


Yaz dönemi boyunca öğretmenlerimiz ile çeşitli illerde çeşitli buluşmalar ve eğitimler düzenlemek üzere talepler aldık.


Haziran ayı itibari ile, Bursa'dan başlayarak çeşitli pedagojik temalar kapsamında yüz yüze eğitimler gerçekleştireceğimizi ve ''Girişimci Öğretmen buluşmaları'' gerçekleştireceğimizin haberini şimdiden vermek isteriz!Bilim Fuarı'nın son gününde ise Girişimci Öğretmen kurucumuz Meliha Aydıner öğretmenlere yönelik bir söyleyişi gerçekleştirdi. Yoğun ilgi ve katılım gören bu söyleyişin temel konusu ise ''Öğrenmeyi Öğrenmenin 6 Basamağı'' idi.


''İnan''

''Egzersiz Yap''

''Unut''

''Bir şey X 0 = 0''

''Öğret''

''Aktif Ol''

basamaklarını detaylı ve uygulamalı bir şekilde açıklayan Aydıner, söyleyişin sonrasında pek çok öğretmen, aday öğretmen, veli ve öğrenci ile bir araya gelerek bire bir görüşmeler yaptı.
Bizleri Türkiye'nin en büyük bilim festivali olan ''Turkish Airlines Science Expo'' fuarına davet eden ''Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'ne'' çok teşekkür ederiz!


Aynı zamanda atölyemize katılım gösteren, tanışmak için zamanı ayıran, söyleyişimize yoğun ilgi gösteren ve katılım gösteremeyip her an bizi sosyal medyadan takip eden bütün üretken Girişimci Öğretmenlerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

83 görüntüleme0 yorum
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now